Botoks ve dolgu, enjeksiyonlarla oluşturulan kozmetik tedavilerdir. Minimal invazivdirler yani cerrahi içermezler.

 

Botoks, kasları geçici olarak zayıflatan nöro-toksin içerir. Sonuç olarak , yüz ifadelerinin neden olduğu çizgi ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur. Dolgu tedavisi ise yaşlanma nedeniyle  hacmini kaybeden alanlara dolgunluk katan bileşenler içerir. Bu yanaklarda, dudaklarda ve ağız etrafında süregelendir.

 

Botoks Nedir?
 

Botoks, göz etrafındaki kaz ayakları, kaş arasındaki sinirlilik çizgileri ve alındaki yatay çizgiler gibi hareketli kırışıklıkları düzeltmeye yardımcı olur. Botoks, bakteriden elde edilen botulinum toksininin saflaştırılmış bir şeklidir.

 

Botoks, enjekte edildiği kaslardaki sinir sinyallerini bloke ederek çalışır. Bu sinir sinyalleri kesildiğinde, büyülenen kas geçici olarak prosedür dışı kalır. Sonuç olarak ince çizgiler ve kırışıklıklar giderilebilir.

Botoks yalnızca kas hareketinin nedeniyle bulunduğu kırışıklıklar üstünde çalışır. Bunlar hareketli kırışıklıklar olarak bilinir ve genelde “mimik çizgileri” olarak adlandırılır. Botoksun tedavi edebileceği en süregelen hareketli kırışıklıklar, kaşlar arasındaki dikey ve alındaki yatay çizgiler ya da gözlerin etrafındaki kaz ayakları gibi üst yüzdeki çizgilerdir.

 

Botoks, yüzdeki yaşlanma ya da güneş ve dış etkenler kaynaklı oturmuş (statik) ya da şişkinlik nedeniyle ince çizgiler ve kırışıklıklar üstünde çalışmayacaktır. Bunlar statik kırışıklıklar olarak bilinir. Statik kırışıklıklar yanaklar(burun köşesi ve dudak köşesi arası), boyun ve çene mekanlarındaki (dudak köşesinden çenenin iki yanına inen üzüntü çizgileri) çizgileri içerir.

 

Botoks kalıcı bir tedavi değildir. İşlem belli Aralıklarla tekrarlamayı gerektirir. Devamlı kırışıklık azaltıcı etkiler amacıyla tekrarlanan tedaviler gereklidir. İlk kez botoks prosedürüne başlayan hasta amacıyla 3-5 ay olan oturum Aralıkları, prosedürü derli toplu yaptıran şahıslarda oturum aralığı giderek uzamaktadır.

 

Dolgu Tedavisi Nedir?

 

Dermal dolgu maddeleri ince dudakların hacmini kazanmasına yardımcı olabilir. Yumuşak doku doldurucular olarak adlandırılan dermal dolgular, hacim ve dolgunluk eklemek amacıyla cilt yüzeyinin altına enjekte edilmek üzere geliştirilmiş maddelerdir. 


Dermal dolgu maddelerinde sarf edilen maddeler:


Kemiklerde tespit edilen mineral aynısı bir bileşik olan kalsiyum hidroksiapatit.

Cildinize dolgunluk kazandıran vücuttaki bağ dokuda tespit edilen sıvı hyaluronik asit.

Poliakrilamid, vücutla uyumlu şeffaf bir jeldir.

Polilaktik asit, cildi daha çok kollajen yapmaya teşvik eder. Ve bunun gibi çeşitlendirilebilir. Her dolgu maddesi her alan amacıyla ideal değildir. Hangi dolgu maddesinin sizin amacıyla daha ideal bulunduğuna profesyonel bir doktorun muayene ile karar vermesi ideal olacaktır.


Bunların her biri değişik yaşlanma bulguları ya da başka kozmetik problemlerin tedavisi amacıyla geliştirilmiştır. Çalışma süreleri ve ne kadar etkili oldukları da değişmektedir. Bazı dolgu maddeleri ortalama 6 ay, bazıları ise 1,5- 2 sene ya da daha uzun etkisini koruyabilir. Dolgu maddelerinden bazıları vücudumuzla uyumlu eriyebilen özellikteyken, bazıları kalıcı dolgular sınıfına girer. 


Farklı dermal dolgu türleri, değişik yaşlanma bulgularıni tedavi etmek amacıyla geliştirilmiştir. Seçilen dolgu maddesine bağlı olarak dolgu tedavisi ile:

 

  • İnce dudakları dolgunlaştırmak.

  • Yüzdeki sarkmış alanları lifting (asıcı kaldırıcı) etkisinden faydalanılarak iyileştirmek, ilerletmek ya da doldurmak.

  • Çökmüş gözaltlarına hacim kazandırmak.

  • Özellikle alt yüzdeki statik kırışıklıkları yumuşatmak mümkündür.

 

Statik kırışıklıklar genelde ciltte kollajen ve elastikiyet kaybının bir sonucudur. Özetle, botoks ve dolgu maddeleri arasındaki asli farkları özetleyecek olursak;

 

Botoks: Mimik ifadelerinin neden bulunduğu kırışıklıkları ve çizgileri gidermek amacıyla aktivetisini azaltır. Etkisi 3-4 ay sürer.

 

Dermal dolgu maddeleri: Hacim kaybeden alanları doldurmak amacıyla hyaluronik asit ve aynısı maddeler kullanır. Etkisi hangi dolgu maddesinin kullanıldığına bağlı olarak değişir.

 

Estetik ve Güzellik Merkezimizde;  Cildiye uzmanları tarafından güvenle botoks uygulaması yapılmaktadır. 

 

Botoks ile ilgili sorularınız için 0212 418 7468 / 0530 392 9982’i arayın, uzmanlarımız cevaplasın!


Online Randevu Al!