Nasır Nedir?

Nasır nedir?
 

Nasir, ayakta sık sık olarak baskıya maruz kalan yüzeylerin, kendini korumaya alabilmek amacıyla üstteki deriyi kalınlaştırmasına denilmektedir. Yaygın olarak ayaklarda görülen nasırlar, elleriyle çalışan bireylerin ellerinde de görülebilir. Nasırın iki tarzı bulunmaktadır.

1-Kallus tarzı nasırlar: Bası bölgelerinde süregelen bir şekilde görülen düz, yassı ve çok derine gitmeyen nasırlardır. Kallusların ağrısız ya da hafif ağrılı iki tarzı bulunmaktadır.

2-Korn tarzı nasırlar: İçeriye doğru kök yapan nasırlardır. Sert ve yumuşak olarak kendi içerisinde ikiye ayrılır. Ayağın daha kemikli bölgelerinde sert kornlar, parmak araları gibi yumuşak ve nemli bölgelerde yumuşak kornlar oluşmaktadır. Bu en çok ağrı yapan nasır çeşididir.

Nasırın bulguları nelerdir?
 

Nasır meydana gelen bölümdeki derinin sertleşmesi ilk bulgu olmaktadır. Kalınlaşan bölgenin basınca maruz kaldıkça kalınlaşması, sertleşmesi ve ağrı yapması diğer bulguları oluşturmaktadır. Bununla birlikte deride renk değişiklığı meydana gelir. Sert ve yüksek bir yumru şeklinde meydana çıkabilen nasır, kuru sert ve pürüzlü de olabilir.

 

Nasırın Nedenleri Nelerdir?
 

Nasırın nedenleri arasında;

-Çok çok ayakta kalabilmek,

-Vücut ağırlığının artması

-Yanlış ayakkabı seçimleri ( topuklu, ortopedik olmayan dar ya da geniş ayakkabılar)

-Çok çok yürümek

-Çorapsız ayakkabı giyinmek

-Çeşitli spor faaliyetleri

– Yalınayak yürümek

-Fazla kemikli ayaklara sahip olmak

-Belli meslekler ve aktiviteler yer alabilmektedir.

 

Nasırın tanısı nasıl konulur?

 

Gözle görülebilen bir rahatsızlık olan nasır rahatlıkla anlaşılabilen bir cilt rahatsızlığıdır. Farklı türlerinin ve değişik boyutlarının olması siğil gibi diğer hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Bu sebeple hastaların kesinlikle bir dermatoloji eksperine muayene olması gerekir. Dermatolog gerçekleştireceği fiziki muayene ile nasırın teşhisini koyabilir.

 

Nasırın tedavisi nasıl uygulanır?

 

Nasır tedavisinde, nasır bantları, kremler, dondurma ve nasırın mekanik olarak çıkarılması gibi tedavi teknikleri bulunmaktadır. Nasır bantları nasırın büyüklüğüne göre seçilir. Bantın içeriğindeki ilaçla nasırın yumuşayıp soyulması sağlanmaktadır. Piyasada çok detaylı ve kullanım süreleri birbirinden değişik nasır bantları bulunmaktadır. En ideal bandı seçmek amacıyla kesinlikle bir ekspertize danışılmalıdır.

 

Nasır kremlerinin ise sertleşmiş bölgeyi yumuşatma ve soyma özelliği bulunmaktadır. Çok gelişmiş vakalarda ise nasırın alınması gerekebilir. Çok kalınlaşmış ve sertleşmiş nasırların tedavisinde evvelce o bölge detaylı kremler ve ilaçlarla 7-10 gün süresince yumuşatılmaktadır. Daha ardından nasır yumuşayan bölümden alınarak temizlenir.

 

Kriyoterapi tekniğinde ise nasır dondurularak yok edilir. Kriyoterapi -190 derecede nitrojen oksit gazı ya da sıvı azotla uygulanman bir tedavi tekniktir. Öncesinde program yapılacak bölümde rastgele bir uyuşturma yapılmamaktadır. Bu teknik çoğunluklu olarak yumuşak nasırlara yapılmaktadır. Yumuşak nasırlar daha çok parmak aralarında görülmektedir ve üst kısımları beyaz olmaktadır. Genellikle ayağın dördüncü parmağı ve serçe parmağı arasında oluşur. Kriyorterapi bu nasırlarda başarılı neticeler vermektedir. Sert nasırlara da kriyoterapi yapılmaktadır ama evvel sert ve kalınlaşmış bölgenin bir grup ilaçlarla inceltilip tıraşlanması gerekmektedir.

 

Nasır ile alakalı sık sorulan sorular

 

-Nasır en çok hangi bölgelerde görülür?
 
Nasır en çok ayak topuğunda, parmak aralarında, bilhassa ayak dördüncü parmağı ile serçe parmağı arasında görülmektedir.
 

-Zamanında tedavi edilmeyen nasırlar ne gibi neticeler doğurur?
 

Nasır saatinde tedavi edilmezse çok daha büyük problemle yol açabilir. Zaman ortamında sert ve yüksek bir yumru şeklinde ya da kuru, sert ve pürüzlü bir şekilde meydana çıkabilir. Tedavi edilmeyen nasırlarda baskı ve basınç arttıkça yaşattığı ağrı da artabilir.

 

-Tedavi ardından nelere ilgi edilmelidir?
 

Nasır tedavisi olduktan sonra tekrarlamaması amacıyla ideal ayakkabılar tercih edilmeli ve nasırın tekrar oluşmasını engel olan koruyucular kullanılmalıdır.

 

-Nasır tedavisi görmüş bireylerin ayakkabı seçimleri nasıl olmalıdır?
 

Nasır tedavisi görmüş bireylerin ayakkabı seçimleri geniş burunlu, ortopedik, çok topuklu olmayan, yumuşak derili, ayakkabının iç alanı da çok kaygan ve sert olmamalıdır. Bununla birlikte ayağın natural yapısına yani ayak kavislerine destek verecek biçimle olmalıdır. Ayağın en uzun parmağı ile ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk olmalıdır. Ayağın anatomik yapısına uymayan ve büyük ya da sıkan ayakkabı giymeye devam etmek nasırların tekrarlanmasına neden olmaktadır.


-Nasırın tekrarlanmaması  için neler yapılmalıdır?
 

Nasırın tekrar oluşmasını engellemek amacıyla kesinlikle o bölümdeki baskı ve basıncı ortadan kaldırmak gerekmektedir. Eğer baskı ve basınç nasırın temizlendiği bölgelerde tekrar oluyorsa nasırın tekrarlaması kaçınılmazdır. Eğer nasır ayak topuğuna yayılmış bir şekilde oluşuyorsa silikon tabanlıklar kesinlikle kullanılmalı ve o bölümdeki baskı azaltılmalıdır. Parmak aralarında tekrarlayan nasırlar varsa tekrar ayak parmaklarına takılabilen silikon koruyucular kullanılmalıdır.

 

Nasır bandı ne işe yarar?
 

Nasır bandının içerisinde tespit edilen ilaçlar nasırın üzerindeki sertleşmiş ölü tabakayı soyarak nasırı tedavi eder. Bandın içeriğindeki ilacın sıhhatli ve canlı deriye zarar vermemesi amacıyla nasırın boyutuna göre bant seçilmesi ehemmiyet taşımaktadır.


-Nasır bandı kaç gün tüketilir?
 

Nasır bandı nasıra uygulandıktan 2 ya da 3 gün sonra çıkarılmalıdır.

-Nasır bulaşıcı mıdır?
 

Nasır rastgele bir bakteri ya da virüs ile oluşmadığı amacıyla bulaşıcı değildir.

 

-Pedikür prosedürü nasır tedavisinde tüketilir mı?
 

Pedikür prosedürü nasır tedavisi olmamaktadır. Bununla birlikte pedikür esnasında nasır ile birlikte sıhhatli derinin de alınması hali iltihaplanma ve yaralara sebep olabilir. Pedikür, nasıra daha çok zarar verebilir. Evde ya da kuaför salonlarında nasıra araya girmek edilmemeli, nasır tedavisi muhakkak cilt hastalıkları uzmanı doğrulusunda hastanelerde yapılmalıdır.