Sinir Sıkışması Nedir?

 

Hareket etmemizi gerçekleştiren uyarıların beyin ve omurilikten itibaren alakalı kaslara iletimi sinirler aracılığı ile olur. İnce bir elektrik kablosuna benzetebileceğimiz sinirler, hareketin yanı sıra duyuların iletilmesinden de sorumludur.


Sinir Sıkışması Nedir?

 

Normal koşullarda duyu ve hareket özelliğinin bir arada uyum içerisinde çalışması yardımıyla kolların, bacakların, el ve ayakların bütün hareketleri mükemmel biçimde gerçekleşir ve rastgele bir yakınmaya yol açmaz; fakat birtakım hallarda el ve ayak kaslarına giden sinirler ince kanallardan geçerken basıya uğrar ve sinir sıkışması meydana gelebilir.

 

Sinir sıkışmaları içerisinde en sık görüleni “Karpal Tünel Sendromu” olarak bilinir ve el bileğiyle beraber el parmaklarını etkiler.

Elin ilk dört parmağına giden median sinirin el bileği hizasında sıkışmasıyla meydana çıkan bu rahatsızlık, meslek gereği ellerini çok kullananlarda ve ev hanımlarında sık görülür.


Sinir Sıkışması Bulguları Nelerdir?

 

En mühim sendromu gece uyur iken uyandıran el uyuşmalarıdır. Arada sırada ağrı da olabilir ama uyuşmalar genelikle ön plandadır; hastalar ellerini silkeleyince rahatladıklarını belirtir.Gün içersinde bu yakınmalar tekrarlar ve vakitle el parmaklarının gücü azalır, elde tutulan eşyalar düşmeye başlar. Genellikle sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde ve ağır işlerde çalışanlarda ayak bileğinde ve ayak parmaklarında benzer bir hal gelişir ve “Tarsal Tünel Sendromu” olarak adlandırılır. Benzer yakınmalar ayak bileği ve ayak parmaklarında meydana çıkar.


Sinir Sıkışması Nasıl Tedavi Edilir?

 

Her iki sinir sıkışması rahatsızlığında ilk olarak net konulan teşhisin konulması gerekir. İlk muayenenin sonrasında EMG adı verdiği titiz bir sistemle sinir iletilerinin ölçülmesi gerekir. Bu araştırma neticesinde çok gelişmiş olmayan ve şimdilik kuvvet kayıbı gelişmemiş olgularda tıbbi tedavilerle beraber fizik tedavi yöntemlerine başvurulur. Elin istirahatini gerçekleştiren ideal bir atel verilir ve birtakım hallarda enjeksiyon tedavisi uygulanabilir. Sinirin sıkıştığı bölümde rahatlaması ve iyileşmesinin hızlanması amacıyla fizik tedaviden yararlanılır.

 

En çok sarfedilen fizik tedavi araçlarının başında su tedavisi, ultrason, parafin, lazer ve manyetik alan tedavileri sayılabilir. Daha sonra ideal egzersizlerle kasların güçlenmesine ve elastikiyetin artırılmasına çalışılır. İlerlemiş olgularda ise cerrahi yöntemlere başvurulur. El ya da ayak bileğine oluşturulan ameliyatla sinirin geçişi rahatlatılır. Ameliyattan sonra 15- 20 seanslık bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması uygulanarak mafsal sertliklerinin giderilmesine ve kasların güçlendirilmesine çalışılır. Daha sonra aynı rahatsızlığın tekrarlamaması amacıyla mesleki faktörlerin düzeltilmesine çalışılır, el ve ayağın kullanımıyla alakalı hataların düzeltilmesine yönelik eğitim ve egzersizler yaptırılır.


Sinir Sıkışması ile alakalı sorularınızıda (0212) 418 74 68 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!