Düz Taban Rehabilitasyonu Nedir?

 

Ayaklarımız her cinsten zemine adapte olabilecek ve üstüne binen yükleri kolaylıkla taşıyabilecek organlarımızdır. Ayakların işlevini doğru bir şekilde gerçekleştirebilmesi ekstrinsik ve intrinsik diye tanımladığımız kasların bir sistem ortamında çalışıyor olmasına bağlıdır.

Ayaklar, her yere basma hareketi sırasında topuktan ayağın ön bölümüne doğru bir esneme hareketi yaparlar ve bu esneme hareketi daha ağrısız ve uzun vakit ayakların vücudu taşımasına ve yürümeye yardımcıdır. Bu bir tür yaylanma hareketidir. Yaptığımız bu yaylanma hareketini gerçekleştiren her iki ayakta iç yanlarda belirleme edilen ve ayağın çökmesini engel olan iç kavis(ark) tir. Bu bahsetmiş olduğumuz iç kavislerin olmayışına düz taban (pes planus) denilmektedir.

 

Düz tabanlık iki türdür. Birinci tip toplumda en çok rastlanan esnek düz tabanlıktır. Bu halde problem kemiklerde değil daha çok kas ve bağlarda olup şahıs yere ayağını bastığında iç kavis var gibi görünürken ağırlık bindiğinde ayak düzleşir. İkinci tip sert düz tabanlık olup diğerine göre daha seyrek görülür ve ileri araştırma ve tedavi yöntemleriyle belirleme ve tedavi edilir. Bu tipte hasta ayağını yere bassa da basmasa da ayakta sert ve gergin bir manzara vardır.


Düz Tabanlığın Bulguları Nelerdir?

 

Uzun vakit ayakta kalındığında çoğalan ve bacağa vuran tipte ağrılar, ayakların çabuk yorulması, ağrı genelde topukta başlayıp baldır kaslarında kasılmalara neden oluyorsa, ayak ağrıları bundan sonra spor yapmaya engel oluyorsa, ayakkabının iç kısımları beklenenden çok daha evvelce eskiyorsa düz tabanlık yönünden doktor değerlendirmesi ideal olacaktır.


Düz Taban Nasıl Tedavi Edilir?

 

Hekim muayenesi ve araştırmalar ardından düz tabanlık teşhis edilmişse birtakım tedbir ve tedavilerle bireyin hayat kalitesini yükseltmeye yönelik çalışılır. Bu aşamalardan ilki;

Kişinin geniş ve yumuşak tabanlı ayakkabı seçimi yapmasına yönelik bilgilendirmedir.

Ayak iç kavisini desteklenmesi hedefiyle özel yapım tabanlı ve ortezler önerilir.

Düz tabanlığa bağlı olarak dokularda meydana gelen reaksiyonu ve ağrıları engel olan ilaçların kullanılması.

Ayak iç kavisini destekleyen egzersizler öncülüğünde yapılabilecek fizik tedavi seçenekleri.

Düz tabanlık tedavisi ile alakalı sorularınız için lütfen (0212) 418 74 68 çağrı merkezimizi arayın. uzmanlarımız cevaplasın!