Pediatrik Rehabilitasyon Nedir?

Pediatrik rehabilitasyon, doğum esnasında ya da ardından meydana çıkan problemlerin tedavisinde sarfedilen fizyoterapi tekniklerinin tümüne verdiği addır. Bu rehabilitasyon türü, yeni doğmuş ya da ergen yaştaki çocuklarda serebral palsi (beyin felci), down sendromu, skolyoz, spina bifida, brakiyal pleksus vb. hastalıkların tedavisini içerir. Çocuk rehabilitasyonu, çocuğun yalnızca tanısı üstüne düşünülmemelidir. Tedavi süreci gereksinimlere göre bir tüm olarak tamamlanmalıdır. Çocuklar yetişkinlere göre yapılan fizyoterapi tedavisini daha sıkıcı bulabilirler. Bu sebeple, çocuğun günlük hayat becerilerinin üst seviyeye ulaşabilmesi ve hayata adapte olabilmesi amacıyla lüzumlu tedavi oyun içerisine yedirilerek uygulanmalıdır.

Pediatrik Rehabilitasyon ile Tedavi Edilebilen Durumlar Nelerdir?

Pediatrik tedavi değişik yöntemler ile çoğu sorunun çözümü olabilir. Çocukluk döneminde geçirilen Romatizmal hastalıklar, kas hastalıkları, beyin felci, beslenme ve yutma sorunları, el, kol, ayak ve bacak yaralanmaları, ortopedik bozukluklar, mafsal iltihabı (juvenil idiopatik artrit), spina bifida (omurga ayrıklığı ya da açıklığı), çoklu skleroz, kas distrofisi gibi problemlerin çözümünde pediatrik rehabilitasyon başarı ile uygulanmaktadır.

Pediatrik Rehabilitasyonda Hangi Teknikler Kullanılır?

Pediatrik rehabilitasyonda sarfedilen detaylı tedavi teknikleri vardır. En süregelen olarak sarfedilen ise egzersizlerdir. Yapılan egzersizler ile çocuklara kas kuvveti kazandırmak, iskelet ve kemik sistemini ilerletmek amaçlanır. İskelet ve kas sistemi amacıyla çocukların ayakta durabilmesinde sarfedilen ayakta durma sehpalarından destek alınabilir. Diğer tedaviler ise şu şekilde sıralanabilir:

Oral Motor ve Konuşma Egzersizleri

Etkileşim Becerilerini Geliştirme

Çeşitli Eklem Tedavileri

Tekerlekli Sandalye Oturma Ekipmanları

Temel İşaret Dili Eğitimi

Protez / Ortez Eğitimleri

Duygusal Entegrasyon Tedavileri

Sosyal Beceri Eğitimi

Nörogelişimsel Terapi

Yürüme Eğitimi

Temel Yazı Eğitimi

 

Pediatrik Rehabilitasyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Pediatrik rehabilitasyon tedavi sürecine katkı sağlaması amacıyla yapılan tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden bazıları; denge ve koordinasyon uygulamaları, nörogelişimsel tedavi yöntemleri, botulinum toksin işlemi, fizik tedavi seansları ve elektriksel stimülasyon uygulamalarıdır. Genel olarak yapılan bu tekniklerin değerlendirilmesinde, hekimin vereceği kararlar son derece mühimdir.

Pediatrik rehabilitasyon sürecinde hekim kadar aileye de iş düşmektedir. Zira bu süreçte bebeğin ürkmemesi amacıyla aile ve hekimin iş birliği içerisinde olması gerekir. Bu iş birliği lüzumlu düzeyde olursa, bu süreci bir oyun olarak gören çocuk tedaviden ürkmek bir yana dursun, tam katılım sağlayacaktır. Bu katılması sağlayacak olan ebeveynler, pediatrik rehabilitasyon tedavi sürecinde mühim rol oynamaktadır.


Evde Pediatrik Tedavi

Pediatrik rehabilitasyon tedavisinde evde yapılması gereken uygulamalar sebebiyle ailelerin şuurlu olması çok mühimdir. Pediatrik tedavi konuşma, yutma, görme gibi asli işlevlerini yerine getiremeyen çocuklara da uygulanır. Temel işlevleri yerine getirememek, normal hayatı bir hayli zorlayacaktır. Bu sebeple ev ortamı, çocukların maksimum potansiyeline ulaşabilmesi ve günlük hayatlarını problemsiz bir şekilde yürütebilmesi amacıyla düzenlenmeli ve değerlendirilmelidir.

Pediatrik tedavi rehabilitasyon merkezinde gerçekleştirildiğinde, risk barındırabilir. Zira bağışıklığı düşük çocukların başka tedavi gören hastalardan enfeksiyon alma olsılığı mevcuttur. Aynı vakitte birbirlerini pediatrik tedavi esnasında gören çocuklar psikolojik olarak kötü etkilenebilmektedir. Evde yapılan tedavilerde, çocuğun rahat hissettiği oyun içerisinde uygulamalar yapılarak daha başarılı neticeler elde edilebilir.

 

Pediatrik Rehabilitasyon ile alakalı sorularınızı (0212) 418 74 68 davetiye merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

Sevgi TV

Hizmetlerimiz