Kriyoterapi

Kriyoterapi Nedir?
 

Dermatologların ve Jinekologların, cerrahiye lüzum kalmadan, derideki lezyonları tedavi etmek amacıyla kullandıkları dondurma yöntemine denir. -190 derecede nitrojen oksit gazı ya da sıvı azotla yapılan bir tedavi yöntemidir. Kolay uygulanabilen, ekonomik, yatış lüzumtirmeyen sonucu süratli alınan her yaş ve cinsiyete uygulanabilen bir tedavi metodudur.

 

Kriyoterapi Ne Zaman Yapılır?
 

Cerrahi bir prosedür olmadığı amacıyla doktorunuzun ve sizin programınıza uyan bir vakitte yapılabilir. Uygulanan bölgenin yerine, derinliğine ve büyüklüğüne göre prosedür 5-12 saniye arası tamamlanmaktadır.

 

Herkes Kriyoterapi Yaptırabilir mi?
 

Gebelikte dâhil olmak üzere hiçbir risk grubu bulunmamaktadır. Bu tedaviye ideal rahatsızlığı tespit edilen her yaş ve cinsiyetten hastaya uygulanabilen ve anestezi lüzum gerektirmeyen, süratli bir tedavi yöntemidir.

 

Kriyoterapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

 

Dokuda soğuk hasarı oluşturarak, iyi huylu hücre büyümeleri, güneş lekeleri, sinir sıkışmaları, tırnak batmaları, nasırlar, ben (nevüsler), siğiller, cilt kanseri, prostat kanseri gibi pek çok hasar görmüş ya da hastalıklı dokunun tedavisinde kullanılabilir. Jinekolojide ise genital siğiller ve rahim ağzı yaralarının yok edilmesinde etkin bir yöntemdir. Mısırlılardan bu yana sarf edilen ucuz ama etkili bir yöntemdir.


Kriyoterapinin Avantajları Var mıdır?

 

Genellikle ihtiyar hastalarda kimi deri tümörü tedavisinde cerrahi bir prosedür olmadığı amacıyla hasta konforu sağlar.

Kriyoterapi tedavisinde siğillerde tekrarlama başka yöntemlere göre daha az olmaktadır.

Güneş lekelerinin tedavisinde kozmetik olarak iyi neticeler alınmaktadır.

Kanama ve komplikasyon riski başka yöntemlere göre çok azdır.

Hızlı ve uygulanması kolaydır. Poliklinik şartlarında yapılabilir.

Ekonomik ve güvenlidir.

Anesteziye lüzum duyulmaz, tercihen lokal anestezi uygulanabilir. İşlem ardından rutin hayat ve alışkanlıklara derhal dönülebilir, iş ve sosyal hayatı etkilemez.

Her yaş ve cinsiyet amacıyla idealdir hem de hamilelerde bile kullanılabilir.


Kriyoterapinin Riskleri Var mıdır?


Uygulanan bölgeye ve şahsa göre değişiklikler göstermekle beraber kimi vakalarda birtakım yan etkiler oluşabilmektedir. Bunlar; Ödem, ağrı, yapılan bölümde şişlik ve su toplama, kanama, baş ağrısı, enfeksiyon, senkop, febril reaksiyon, krepitayonla kendini gösteren derinin altına nitrojen gazı gitmesi, milyum, piyojenik granülom, hipertrofik skar, hiperpigmentasyon, parestezi, nöropati, tendon rüptürü, alopesi, ektropyon, hipopigmentasyon, dokuda defekt oluşması, kartilaj nekrozu, dokuların retraksiyonu ve çentiklenmesi olarak sayılabilir.


Kriyoterapi Ne Kadar Sürede Sonuç Verir?


Kriyoterapiden başarılı netice alınması prosedür uygulanacak bölgenin yerine, derinliğine ve büyüklüğüne göre değişir. Ayak siğillerinde 5-6 seansta başarı sağlanırken el, yüz ve genital bölge siğilleri 2-3 seansta giderilmektedir.