Melanin cildimize rengini veren pigmenttir. Melanin ciltte belli bölgelerde toplandığında cilt lekeleri oluşur. Bu lekelerin birtakımları doğuştan gelebilir, güneşe, bölgesel etkenlere ya da gelişen yaşa bağlı olarakta gelişebilir. Estetik (kozmetik) olarak mutsuzluğa sebep olan leke problemları doğru ve derli toplu cilt bakımları ile önlenebilirler.

Leke tedavisinde faaliyeti ispatlanmış çoğu sistem vardır. Bu sistemlerle daha pürüzsüz ve aydınlık bir cilde kavuşmak mümkündür.

 

Güneş lekesi (melazma) nedir?

 

Melazma diye adlandırılan güneş lekeleri, genelde 30’lu yaşlarda başlar. Daha çok kadınlarda görülen bu lekelenmeler erkekler içerisinde birtakım durumlarda problem oluşturur. Sıklıkla yüzün iki yanı sıra simetrik bir şekilde görülür. Güneşlenme esnasında alın, yanak, burun ve dudak üstlerinde görünen kahverengi lekelerin başlıca amaçlarından biri bayanlık hormonu olan östrojendir. Lekelenme kış aylarında olabildiği gibi yaz aylarında olma mümkünlüğü daha yüksektir ve olan lekeler daha koyu duruma gelir.

 

Cilt lekeleri neden olur?
 

Kalıtsal yatkınlık,
Yaşlılık,
Güneş ışığı,
Hormon tedavileri,
Hamilelik dönemi,
İlaçlar (doğum denetim hapları, birtakım antibiyotikler ve antidepresanlar vb.)
Bilinçsiz kozmetik ürün kullanımı,
Evde oluşturulan şuursuz peeling programsı,
Cilt enfeksiyon hastalıkları ardından da lekelerinin oluşumuna sebep olabilir.

 

 

Cilt lekesi nasıl oluşur?
 

Güneş, yaşlılık, hamilelik, hormon tedavisi ve doğum denetim hapları gibi sebeplerle cilde rengini veren melaninin daha çok üretilmesiyle cilt lekeleri oluşur. Kahverengi yama şeklinde de alın, dudak üstü, yanaklarda gördüğümüz cilt lekelerini melazma diye adlandırırız. Hamilelik döneminde görülebilen bu lekeler kloazma olarak adlandırılır. Arada sırada yaşın ilerlemesi ve güneş ışınlarının tesirtisiyle lentigo denen bölgesel lekelenmeler oluşur. Hem de kalıtsal amaçlarıyla meydana gelen Efelidler (çiller) ise yanaklarda küçücük küçücük kahverengi lekeler şekilde gözlenir.

Özellikle güneş ve kimyasallarla en çok ilişkide olan el, yüz, boyun ve dekolte mekanları leke probleminden daha çok tesirlenir.

 

 

Güneş lekesini önlemek amacıyla ne yapılmalıdır?
 

Hastaya yaz kış güneş koruyucu krem kullanması tavsiye edilir. Koruyucu en az 30 faktörlü olmalı ve bilhassa yaz ayların da deniz kenarında, piknikte 2 saatte bir tazelenmelidir.
Güneş ya da solaryumla bronzlaşmaya çalışılırken, ciltte denetimsiz olarak yanıklar oluşmamasına ilgi edilmelidir.
Leke ve deri kanseri tehlikesini arttırması sebebiyle solaryumla bronzlaşmadan kaçınılmalıdır.
Güneşe çıkmadan evvelce ıslak mendiller, tüy sarartıcı krem, deodorant, parfüm, kolonya ve alkollü tonikler güneş gören bölgelere kullanılmamalıdır.
Ağda, lazer epilasyon, cilt bakımı, peeling gibi prosedürlerin ardındannda cilt güneşten korunmalıdır.
Sivilce ve akne izlerine şuurlu programlar yapılmalı ve güneş koruyucu kullanılmalıdır.
Hamilelik döneminde güneşten korunmak son derece mühimdir. Hormonal değişimler sebebiyle lekelerin oluşumu artabilir.

 

Leke tedavisi ne vakit yapılır?
 

Doğuştan, yaşla ve dış etkenlerle meydana gelen her tür lekenin tedavisi amacıyla kış ayları en ideal vakittir. Lekeler ne kadar yeniyse tedavide o kadar iyi cevap alınır. Leke tanısı olan bir hastanın çok şuurlu olması gerekir. Lekenin her vakit tekrarlama ihtimalinin farkında olmalı ve cildini korumalıdır.

 

 

Leke tedavisi ne kadar sürer?

 

Leke tedavisinin ne kadar süreceği bireyin cilt yapısına, meydana gelen lekenin derinliğine ve tespit edilen tedavi program protokolüne bağlı olarak değişir.

 

 

Leke tedavisi nasıl yapılır?

 

Leke tedavisi yapılmadan evvelce lekenin ortaya geliş sebebi bir dermatoloji eksperı doğrulusunda değerlendirilmeli ve bunu tetikleyen faktörler ortadan kaldırılmalıdır.
Ciltte yanık, kızarıklık, kaşıntı gibi problemler varsa cildin tedavi edilip iyileşmesi ardındannda leke tedavisi başlatılabilir.


Kişinin cilt yapısı ve meydana gelen lekenin haline bağlı olarak şahsa oluşturulan teknikler değişebilir. Kimyasal peeling, PRP, mezoterapi ve lazer sistemlerini bu teknikler arasında sayabiliriz.
Genellikle leke tedavilerinde tek bir teknik yeterli olmaz, bu amaçla toplu şekilde kullanılabilir. Bu teknikler ilaveten leke tedaviSİ güneş kremleri ve antioksidan takviyelerle de desteklenebilir.
Kullanılan yollarla iyileşme sağlanır, leke yok edilir ama leke bozukluğu süreğen hastalıklara benzediği amacıyla her vakit tekrarlama riski vardır.

 

 

Leke tedavileri nelerdir?
 
Mezoterapi ile Leke Tedavisi

Mezoterapi, leke açıcı ve antioksidan tesirli maddeler ince iğnelerle deri altına enjekte edilerek oluşturulan tedavi teknikidir. Lekenin tekrarını önlemek amacıyla cilt dokusunu güçlendirmek ve tedavi etmek mühimdir. Bunun amacıyla vitamin, aminoasit, hyalüronik asit sahibi olan özel mezoterapi ürünleri de devam tedavisi olarak uygulanır.

 

PRP ile Leke Tedavisi

Hastanın kendi kanıyla hazırlanan kan dolaşımı ile taşınan trombositten varlıklı plazma kısmının, tedavi edilecek bölgeye mikroenjeksiyon yolu ile enjekte edilmesiyle oluşturulan tedavidir. Trombositler, büyüme faktörlerini bünyesinde sahip olan kan elemanlarıdır. PRP bu büyüme faktörleri aracılığı ile cildi yeniler ve yenilenen cilt aydınlanır, canlanır.

 

Kimyasal Peeling ile Leke Tedavisi

Kimyasal peeling prosedüri, cildin üst katmanını hafifçe soyarak pigment yapan hücrelerin pigment sentezini baskılar. Aynı vakitte kolajen sentezini artırır, bu da hücrelerin yenilenmesini tetikler. Yüzeyel lekelerde daha tesirlidir.

 

Leke Açıcı Kremler ile Leke Tedavisi

Leke açıcı kremler, hücrelerde melanin yapımını engellerler. Güneş lekesi amacıyla ya da leke tedavisi amacıyla leke açıcı krem kullanmak isteyenlerin ilgi etmesi gereken en mühim husus muayene olmadan ciltlerine rastgele bir prosedür programlarıdır. Cilde ideal olmayan ürünlerin kullanılması ya da eksper dermatoloji hekimleri doğrulusunda yapılmayan lazer ve kimyasal soyma tedavileri daha çok lekeye neden olabilir.
Kriyoterapi Solar lentigo ve seboroid keratozda en sık ve en çok tercih edilen tekniktir.

 

Lazer Yöntemleri ile Leke Tedavisi
 

Lazer programları, renk pigmentlerine tesir ederek ya da cildi soyarak tesir eder. Leke tedavisinde Fraksiyonel lazerler, başarılı ve tesirli bir şekilde kullanılmaktadır. Lazerle leke tedavisinde ilgi edilmesi gereken nokta, uygulanacak bölgenin güneş ya da bronzlaştırıcılarla bronzlaşmış olmamasıdır. Bronzlaşan kısımlar lazer ışınlarını emebilir, bu irritasyon ya da su toplamaya sebep olabilir. Leke tedavisinde sarfedilen lazer teknikleri; Fraksiyonel CO2 lazer, IPL, Q switched Nd:yag ve KTP lazerdir.