Lenfödem Tedavisi Nedir?

 

Kan, kalbin pompa gücüyle vücuda pompalanınca arterler aracılığı ile bütün vücuda dağılır. Daha sonra kalbe geri gelirken sıvı olan venlerle, daha koyu olan kısım ise lenf damarları ile gelir. Venlerde problem olursa varis, lenflerde ödem olursa lenfödem olur.

Lenfödem, lenfatik dolaşımın bazı durumlarda doğuştan, bazı durumlarda da enfeksiyon ve ameliyatların ardından bozulması sonucu, sıvının birikimi olarak tanımlanabilir.

Lenfödem Nedenleri?

 

Lenfödem bazı durumlarda doğuştan olabilir ve fil hastalığı olarak bilinir. Lenfödem meme cerrahisi ardından, karın ve pelvik organ cerrahileri sonrasında, eklem protezlerinden sonra, radyoterapi ve enfeksiyonlardan sonra da sık görülür.

 

Ne Zaman Gelişir?

 

Doğuştan olan lenfödem yaşamın rastgele bir döneminde oluşabilir. Cerrahi ardından olanlar operasyondan derhal sonra yada daha çok 1-2 sene sonra yavaş yavaş gelişir.

Belirtileri Nelerdir?

 

Kolda sıkışma ya da dolgunluk hissi, ağrı, ağırlık, karıncalanma, şişlik ve kızarıklık, kol, el ve el bileğinde hareket zorluğu, saat, yüzük ya da bileziğin sıkması, deride gerginlik hissi, buna bağlı sorun ve huzursuzluk.

Yavaş yavaş şiştiğinde ölçüm yapılmadıkça, hasta, hasta yakınları ya da hekim bu durumu fark edemeyebilirler. Gözle fark edildiğinde çap farkı tedavi edilmesi gereken seviyeye gelmiş olabilir.

Şişlik çok artarsa lenfödem olan bölümde akıntılar ortaya gelebiilir ve buna cildin gözyaşları denir. Buralar enfeksiyona açık bölgelerdir.

 

Nasıl Korunabilirim?

 

Lenfödem gelişimini öncelerini tespit etmek çok kolay değildir. Lenfödem riski olan ameliyatlardan önce hastayı bilgilendirmek gerekir.

Hiçbir şişliği ihmal etmeyin, derhal fizik tedavi hekiminize başvurun.

Kolunuzu temiz tutun, cilt bakımı yapın.

Banyo ardından ve gün içersinde cilde nemlendirici sürün. Nemlendirici alkol, parfüm, mineral yağ, talk, lanolin içermemelidir.

Manikür yaptırmayın. Tırnak etlerini kesmek yerine geri itin.

Riskli kol ile ovma, çekme, itme gibi yinelayıcı hareketlerden kaçının.

Ciltte sıyrık, çizik, böcek ısırığı olursa, sabun ile yıkayıp temiz tutun ve koruyun. Anti-bakteriyel krem kullanın.

Açık yara varsa temizleyip kapatın. Hafif yanıklarda soğuk program ardından, sabun ve su ile yıkayıp, koruyun.

Enfeksiyon açısından, kızarıklık, şişlik, ısı artışı, duyarlılık ve ateş gibi sendromlara karşı uyanık olun, derhal hekiminizu arayın.

Koltuk altı ve bacak kıllarını temizlerken elektrikli traş makinesi kullanın (tüy dökücü krem, ağda ya da jilet değil).

Kolunuzu güneş yanığından koruyun. Güneşten koruyucu kremler kullanın ve güneş altında uzun vakit kalmaktan kaçının.

Kullandığınız kremlerin kozmetik olmamasına özen gösterin. İçindeki ideal olmayan maddeler alerji ve yara oluşumuna neden olabilir.

Böcek, arı ısırığı ya da kedi tırmalama riski olan yerlerde ilgili olun. Eğer ısırık olursa, cildi temizleyin, kolu kaldırın, soğuk uygulayın ve hekiminize başvurun.

Cildi tahriş edecek şeylerden kaçının.

Fırından çıkan kapları, sıcak tencereleri tutarken kesinlikle koruyucu eldiven kullanın. Kaynayan su ve mikrodalga fırından çıkan besinlerin buharına ilgi edin.

Banyoya girmeden evvelce akan suyun ısısını başka kolunuzla kesinlikle denetim edin, çok sıcak su kullanmayın.

Banyoda keseleme, lifleme yapmayın.

Sauna, kaplıca gibi çok sıcak bölgelerden ya da yazın aşırı sıcakta dışarı çıkmaktan kaçının.

Her türlü sıcaktan uzak durmaya çalışın !!

Ev ve bahçe işleri yapar iken eldiven kullanın.

Dikiş dikerken parmaklarınıza koruyucu yüzük takın.

Riskli koldan aşı olmayın, tansiyon ölçtürmeyin, kan aldırmayın.

Sıkı giysi, eldiven ve mücevher takmaktan kaçının.

Riskli kol ile çanta ve dosya taşımaktan kaçının.

Omuza baskı yapmayan, geniş askılı iç çamaşırı

Kolunuzu belli bir pozisyonda uzun vakit tutmayın. Kolu askıda tutmak gibi hareketler kolunuzda kısıtlanmaya ve şişliğe namacıyla olur.

Yolculuğa çıkarken basınç kolluğu kullanın.

 

Şişerse Ne Yapmalıyım?

 

Hemen hekiminize başvurun, fizik tedavi uzmanınızın tavsiyelerine uyun.

Lenfödem nasıl anlaşılır; iki kol ya da bacak arasındaki çap farkı ölçümü teşhis için yeterlidir. İleri tanı yöntemleri olarak Dopler, Ultrosonografi ve Lenfanjiyografi, MR kullanılır.

 

Tedavisi Var mı?

 

Evet, Lenfödem’in tedavisi mümkündür. Ekstremiteniz eğer kısa sürede şişmiş ise tedavi daha kısa, şayet uzun sürede şişmiş ise tedavi daha uzun sürer. Bu amaçla en kısa vakitde tedaviye başlamak tedavi başarılı olmasını arttıracaktır.

Lenfödem tedavisi ile ilgili sorularınız için lütfen (0212) 418 74 68 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!