Eklem Kireçlenmesi Nedir?

 

Diz, Omuz, Kalça Kireçlenmesi önceden tanı ve tedavisi yapılmadığında ciddi sorunlara yol açabilir. Kalça eklem bedenin en büyük ve en önemli eklemlerinden birisidir. Her bir kalça eklemi beden ağırlığının yarısını taşımak mecburiyetinde bulunduğu gibi, yürüme, koşma, merdiven çıkma, çömelme gibi hareketler esnasında bu yük daha da artar ve beden ağırlığının birkaç katına kadar çıkabilir. Bu amaç ile kalça eklemlerinde doğuştan sahip olunan olan ya da sonradan meydana çıkan birtakım rahatsızlıklar, erken dönemde fark edilmezse daha sonra ciddi sorunlara neden olurlar.

Kireçlenmenin Nedenleri

 

Erken çocukluk devresinde kalça ekleminde meydana gelen en önemli rahatsızlık doğuştan kalça çıkıklarıdır. Bu durum zamanında tedavi edilmediği takdirde ileri yaşlarda kalçada ağrı ve hareket zorluğuyla beraber dikkat çekici topallamaya neden olur.

Romatizmal Hastalıklar

 

İltihaplı ya da dejeneratif tip Romatizmal hastalıklar kalça ekleminde  yapısal bozulmalara yol açar. Erişkin yaşlarda en çok görülen ağrı sebebi kalça eklemindeki kireçlenmelerdir.

Enfeksiyonlar

 

Vücudun bir diğer bölgesinden sunulan ya da direkt olarak gelen mikroplar kalça ekleminde iltihaba neden olabilirler.

Tümörler

 

Meme, akciğer ve prostat kanserleri kalça eklemine yayılıp kuvvetli kalça ağrısına neden olabilirler.

 

Damarsal Nedenler

 

Kalça kemiklerini besleyen damarların tıkanması ya da buraya gelen kan akımının bozulması neticesinde kalça ağrıları meydana çıkabilir. Yukarıda sıraladığımız durumlarda ağrının nedenini belirlemek gerekir. Bu amaç ile detaylı bir klinik muayenin sonunda röntgen, ultrason, tomografi ve MR ile teshiş konur.

Tedavi: 

 

kalça ağrısının sebebi belirlendikten sonra buna yönelik tedaviye başlanır. Bazı hastalarda ilaç tedavisi gerekir. Hastalığın akut devresi atlattıktan sonra ya da kalça ameliyatını takip eden fizik tedavi ve rehabilitasyona başlamak gerekir. Uygun hastalarda egzersiz tedavileriyle beraber havuz içi yürüme eğitimi de yaptırılarak iyileşme zamanı hızlandırılır.


Eklem Kireçlenmesi ile ilgili sorularınız için lütfen (0212) 418 74 68 no’lu çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!