Karpal Tünel Sendromu Nedir?

 

Bilek kanalı sıkışma belirtisi olarak tarifleyebileceğimiz karpal tünel belirtisi, bilhassa çalışan aktif popülasyonun önemli bir sağlık problemidir. Hafif sinir sıkışması belirtilerinden, ciddi fonksiyon kaybı meydana getiren ağır kas zayıflıklarına kadar geniş bir yelpazede belirti verebilen karmaşık bir hastalıktır. Tuzak nöropatileri denilen periferik sinir sıkışması hastalıklarının en sık görülenidir.

Karpal tünel, el bileğindeki kemikler ile bu kemikler üzerindeki karpal ligament denilen kalın bir örtünün meydana getirdiği kanala verdiği isimdir. Bu kanaldan el, parmak faaliyetlerini gerçekleştiren tendonlar ile beraber parmakların bazılarının hareket ve duyusundan sorumlu olan median sinir geçer. Median sinirin bu kanaldaki sıkışmasına bağlı olarak karpal tünel belirtisi meydana çıkar.


Karpal tünel belirtisinin nedenleri nelerdir?

 

Genellikle sık sık tekrarlayıcı ve zor olan el ve bilek hareketlerini gerçekleştirme zorunda olanlarda sık görülür. Uzun vakitli bilgisayar kullananlar, birtakım müzik aletlerini çalanlar, ağır ve titreşimli el aletleriyle çalışanlar, el bileği hareketinin çok olduğu tenis, masa tenisi gibi sporlarla uğraşanlar, sürücüler, ev ve el işleriyle çok meşgul olan ev hanımlarında karpal tünel belirtisinin daha çok gördüğünüz bilinmektedir. Bunların dışında, obezite, şeker hastalığı, hipotiroidi, akromegali, gut hastalığı, birtakım Romatizmal hastalıklar ve gebelik karpal tünel belirtisinin görüldüğü diğer risk faktörleridir. Gebelikte meydana çıkan karpal tünel belirtisinin doğum ardından düzelme olasılığı yüksektir.


Bazı şahıslarda bilek kanalı yapısal olarak dardır ve sıkışmaya yatkınlık oluşturabilir. Yine kırıklar, tendon iltihapları, yağ bezesi, kist ve tümörler gibi faktörler de karpal tünelde sinir sıkışması meydana gelebilir.


Karpal tünel belirtilerı nelerdir?


Karpal tünel belirtisinun erken dönemdeki belirtiları parmaklarda uyuşma, karıncalanma ve his kayıplarıdır. Bu duyusal sendromlara sık sık parmaklar, el bileği ve kolda görülebilen ağrı da eklenir. Şikayetlerin bilhassa geceleri dikkat çekici olması ve ellerde uyuşma, karıncalanma ve ağrı ile uyur iken uyanılması karpal tünel belirtisi amacıyla tipik belirtilerden biridir. Hasta şikayetlerini rahatlatmak amacıyla ellerini silkeleyerek sallar ve el bileklerini ovma gereksinimi duyar. Bu durum zamanla ciddi uyku sorunlarına yol açabilir.


Erken dönemde tespit edilip önlem alınmayan ve tedavi uygulanmayan olgularda sıkışma ilerleyerek, şikayetlerin gün boyu kalıcı duruma gelmesine, el ve parmak hareketlerinde acele yorulmalara, tutma ve kavrama gücünde azalmalara ve ağrının dirsek, omuz hem de boyun bölgesine kadar yayılmasına neden olabilir. Ağır sıkışma olgularında avuç içi ve başparmak kaslarında atrofiler (kas erimeleri) ve ciddi kas kuvvetsizlikleri ve his bozuklukları meydana çıkabilir.


Karpal tünel belirtisinin tanısı nasıl konur?


Karpal tünel belirtisinin tanısında dikkatli bir hasta hikayesi alınması çok mühimdir. Ardından kapsamlı bir fizik ve nörolojik muayene yapılır. Bu sırada sinir sıkışmasını uyaracak birtakım özel testlerden faydalanılır. Sinir sıkışması düşünülen hastada, sıkışmanın konumunu ve şiddetini göstermek amacıyla en faydalı yardımcı teknik elektrofizyolojik testler yani EMG’dir. Bu teknikle sinirlerin ileti süratleri ölçülerek sıkışma ile alakalı objektif bilgilere ulaşılır.


Karpal tünel belirtisi, boyun fıtıkları başta olma üzere, omurga, omuz ve dirsek kaynaklı ağrılı hallerle sık sık karışabilir. Böyle hallerin ayırıcı tanısını gerçekleştirme amacıyla lüzumlu bulunduğu hallerde röntgen, ultrason ve MRI (manyetik rezonans görüntüleme) gibi yardımcı tanı tekniklerine başvurulabilir. Yine sıkışmaya neden olabilecek altta yatan birtakım hastalıkların araştırılması amacıyla kan tahlillerine gereksinim duyulabilir.


Karpal tünel belirtisi nasıl tedavi edilir?


Karpal tünel belirtisi çoğunlukla ameliyatsız olarak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle aşırı kullanıma bağlı olarak meydana çıktığından tedavide birinci basamak el ve bilek bölgesinin aşırı ve zor olan kullanımlarını kısıtlamaktır. Bu dönemde destekleyici el bileği atellerinden de faydalanılır. Bu ateller yalnızca gece takılabileceği gibi, şikayetlerin çok bulunduğu hallerde gündüz de takılabilir. Ağrı kesici ve antiinflamatuvare ilaç tedavileri, steroid enjeksiyonları ve  B vitamini tedaviye eklenebilir.


Karpal tünel belirtisinin tedavisinde kullanılan fizik tedavi programları arasında ultrason, lazer, ağrı kesici ve kas kuvvetlendirici akım tedavileri, mobilizasyon, manuel terapi, kuru iğneleme ve bantlama gibi teknikler sayılabilir. Esneklik ve kas kuvvetini çoğaltıcı egzersizlere fizik tedavi ve rehabilitasyon programının bir parçası olarak başlanmalıdır.

Bu konservatif tedavilerle şikayetlerinde gerileme olmayan ya da ağır iletim bozuklukları ile beraber dikkat çekici nörolojik kayıpları söz hususu olan hastalarda cerrahi tedavi gündeme gelir. Cerrahi tedavi ile karpal tünel üzerindeki bağ kesilerek kanal serbestleştirilir. Operasyon ardından eklem hareket açıklığını sağlamak ve kasları kuvvetlendirmek amacıyla egzersiz programına devam edilir.


Karpal tünel belirtisindan korunmak amacıyla neler yapılmalıdır?

El bileğini zorlayan iş ve aktivitelerden uzak durun,

Gerektiğinde el bileğini destekleyici bileklik ve ateller kullanın,

El bileğinizi bükülü durumda çalışmaktan kaçının,

Çalışma esnasında molalar verin. Bu molalarda germe egzersizleri yapın,

Bilgisayar kullanıyorsanız el bileğini destekleyici mouse padler ve klavye takviyeleri kullanın.


Karpal Tünel Sendromu tedavisi ile ilgili sorularınız için lütfen (0212) 418 74 68’i arayın, uzmanlarımız cevaplasın!